Renáta stojí za začlenením nepočujúcich zamestnancov do spoločnosti Amazon
„Na začiatku sme netušili do čoho ideme a začalo nám to dochádzať až v momente, keď sme sa dostali bližšie k ich kultúre,“ spomína Renáta na začiatky začlenenia nepočujúcich zamestnancov do spoločnosti Amazon. V rámci jej pôsobenia na pozícii Senior HR Business Partner, je to práve ona, kto má na starosť projekty týkajúce sa rozmanitosti a začlenenia a tak budovanie sociálneho cítenia firemnej kultúry reverzného centra Amazon v Seredi.
Prvé kroky ju zaviedli na finančné oddelenie
Po štúdiu ekonomiky a manažmentu na univerzite v Nitre, Renátine kroky viedli na finančné oddelenie. „Vždy som si myslela, že budem tá, ktorá robí účtovníctvo a finančné analýzy,“ opisuje Renáta svoje profesionálne začiatky. Keď v roku 2016 videla, že Amazon stavia logistické centrum v Seredi ešte netušila, že pri jeho otvorení v 2017 bude stáť medzi prvými dvadsiatimi zamestnancami spoločnosti.
„Teraz to už bude siedmy rok, čo som v Amazone a momentálne robím prácu, ktorú milujem, pretože viem, že v ľudských zdrojoch som sa našla,“ vysvetľuje Renáta, ktorá sa za 7 rokov vypracovala až do jej súčasnej pozície na Senior HR Business Partner a dodáva:
„Vďaka Amazonu som pochopila, že sa môžem učiť, rozvíjať sa a nachádzať to v čom som dobrá. Som vďačná, že mám okolo seba skvelých kolegov, s ktorými spoločne môžeme prinášať iniciatívy a naše vedenie nám na ne dáva priestor a možnosti.“
Pomáha so začlenením nepočujúcich zamestnancov
Renáta sa neustále snaží rozvíjať. Riadi sa totižto mottom: „Každý deň je nový začiatok“. Dalo by sa povedať, že dnes je v rámci spoločnosti nositeľkou rozmanitosti a začlenenia. V tejto oblasti si Renáta, ako sama hovorí, našla svoje poslanie.
V rámci programu „Amazon dáva dobrovoľníkov“ pomohla nastaviť pravidelné organizovanie dobrovoľníckych aktivít lokálne a zabezpečila vzájomné prepojenie dobrovoľníckej organizácie a zamestnancov Amazonu tak, aby si zamestnanci mohli počas pracovnej doby vybrať aktivitu a pomáhať komunite.
V roku 2022 sa podieľala na spustení projektu začlenenia nepočujúcich v distribučnom centre Amazon v Seredi, a práve ona, pravidelne komunikuje s Trnavskou Asociáciou Sluchovo Postihnutých (TASPO) a pomáha riešiť všetky záležitosti s týmito zamestnancami.
„Až keď sme porozumeli ako nepočujúci fungujú a to, že rozumejú písanému textu a vedia si ho interpretovať nie je automatické, sme mohli nastaviť mechanizmy tak, aby im rozumeli,“ vysvetľuje Renáta a podotýka, že prvé stavebné jednotky so začleňovaním nepočujúcich zamestnancov jej pomohol vytvoriť tím z Českej republiky, ktorý s touto problematikou mal už dlhšie skúsenosti.
Vďaka Amazonu robí to, čo ju napĺňa
Amazon Renáte umožnil využiť svoju cieľavedomosť v prospech pracovnej komunity. Dynamickosť pracovnej pozície vyrovnáva kreatívnym hobby a vo voľnom čase sa venuje líčeniu. Náplň svojej práce vníma ako životné poslanie a váži si, že jej úlohou nie sú iba biznisové ciele, ale aj vedenie sociálnej zodpovednosti spoločnosti.
„Za tie dva roky sa nám možno podarilo urobiť niekomu život lepším v tom zmysle, že si našiel prácu, a že pochopil možno práve tú rozmanitosť a začlenenie do pracovného kolektívu,“ uzatvára Renáta.